Županijska pročelnica  za obrazovanje podržala prijedloge Vijeća učenika u cilju smanjivanja bacanja hrane

0
415

Pročelnica Ana Mušlek najavila je i povremene posjete stručnjaka nutricionista školama

-Prijedlozi koje ste naveli su izvedivi i spremni smo nastaviti komunikaciji i suradnju vezanu uz ovu problematiku – kazala nam je to Ana Mušlek, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine. S njom smo (3. 4. 2022.) razgovarali o problemu bacanja hrane pripremljene u našoj školskoj kuhinji.

U razgovoru smo pročelnici pokazali fotografije bačene hrane te iznijeli učeničke ocjene pojedinih jela u školskoj kuhinji. Upozorili smo i na činjenicu da većina korisnika školske kuhinje dobiva i dodatan novac za hranu. Prema našoj anketi samo 21 posto anketiranih korisnika školske kuhinje ne dobiva dodatan novac na hranu. Tu činjenicu,  istaknuli smo kao jedan od značajnijih uzroka bacanja hrane. Naveli smo i aktivnosti koje smo u posljednje vrijeme učinili da upozorimo na problem bacanja hrane. Spomenuli smo da smo organizirali  sastanak s Vijećem roditelja, a oni su potaknuli  roditeljske sastanke o problemu bacanja hrane u svim razredima naše škole. Pročelnici smo rekli i za predavanja o hrani koja smo održali učenicima  te smo joj  prenijeli prijedloge  Vijeće učenika u cilju smanjenja bacanja hrane. To su slijedeći prijedlozi:

  • Smanjiti porcije za mlađi uzrast;
  • U sendviče stavljati samo bazične sastojke, a dodatke poput ajvara, ketchupa i sličnih posluživati  odvojeno  da svatko sam uzme dodatke ukoliko ih želi;
  • Velike sendviče rezati na pola. To bi omogućilo da stariji učenici i oni koji to žele uzmu repete te da se cijeli sendvič ne baci samo zato što ga je netko zagrizao;
  • Tjesteninu s makom i tjesteninu s čokoladom te varivo s porilukom zamijeniti s nekim drugim jelima.

Nakon što je saslušala prijedloge VU, pročelnica Mušlek pohvalila je aktivnosti koje činimo na edukaciji učenika kako bi se smanjilo bacanje hrane. Istaknula je i kako je Županija  projekt zdrave prehrane pokrenula 2019. s  ciljem da se  učenici zdravije hrane.  – Željeli smo da djeca dobiju nutritivno vrijedne obroke te da se poveća konzumiranje  povrća i voća. Na promjenu jelovnika potaknula su nas i istraživanja o sve većem broju pretile djece – kazala je Mušlek. Dodala je i da vole čuti iskustva iz škola  te da su neka jela na jelovniku već  mijenjali potaknuti povratnim informacijama iz škola. – I vaši su prijedlozi izvedivi i raspravit ćemo ih sa stručnjacima. Dobro je da razmišljate o tom problemu i želite  nešto promijenititi te educirati učenike o neodrživosti bacanja hrane – istaknula je pročelnica, najavivši da će pokušati razraditi plan povremene posjete stručnjaka nutricionista školama

Ana Mušlek, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine

U nastavku razgovora otkrila nam je da Županija planira pripremiti kuharicu sa svim jelima koja su bila zastupljena na jelovniku od 2019. U Županiji razmišljaju i da po izlasku te kuharice škole imaju određenu mogućnost odabira jelovnika, ali uz uvažavanje pravila postavljenih na početku projekta. Ta pravila podrazumijevaju uvažavanje kriterija piramide zdrave prehrane  i korištenje nutritivno vrijednih namirnica.  – Svima nam je cilj da se djeca zdravo hrane, ali i da se  uzalud ne troše resursi – poručila je pročelnica Mušlek.

Na kraju razgovora pročelnica Mušlek pozvala nas  je da pošaljemo recepte tradicionalne hrane s našeg područja i istaknula da ovisno o nutritivnim vrijednostima  postoji mogućnost da se poslani recepti uvrste u jelovnik. /Petra Kušec, predsjednica Vijeća učenika/

Ove školske godine provodimo Erasmus+ projekt “Misli održivo” pa smo i našu glavnu temu posvetili održivosti. Naši novinari istraživali su održive i neodržive ljudske djelatnosti i ponašanja. Pišemo i o održivim aktivnostima koje provodimo u školi, a najviše smo se fokusirali na problem bacanja hrane pripremljene u školskoj kuhinji.