HomeEkoNačelnik Franjo Poljak pohvalio našu akciju čišćenja šume Rogosci

Načelnik Franjo Poljak pohvalio našu akciju čišćenja šume Rogosci

Prikupili smo gotovo punu traktorsku prikolicu otpada

“Smeće u koš ne budi loš!”, “Šumu štiti i zdravo diši!”, “Šume nisu kante za otpad!”, “Smeće u kante, ne u šume” – ove  poruke  od utorka (11. 5.)  nalaze se na pet mjesta u šumi Rogosci.  Napisane na daskama od hrastovine još bi dugo trebale upozoravati prolaznike da ova šuma nije mjesto za odlaganje otpada. Poruke je ispisao naš sumještanin Marijan Kos, a  dok smo mi čistili šumu postavljali  su ih naš domar Ivica Biškup, ravnatelj Stjepan Lučki i Kristijan Kranjec, djelatnik Općinskog komunalnog poduzeća Sveti Petar Orehovec.  

Ravnatelj Stjepan Lučki i Kristijan Kranjec

Bilo nas je 34. Cijeli četvrti razred učiteljice Nataše Tumpak Brčić i po nekoliko učenika iz petih i šestih razreda, uglavnom članovi školske eko grupe.  Rasporedili smo se na obje strane šume u potrazi za otpadom. Svi smo imali posla jer u šumi je bilo puno svakakvog otpada. Nailazili smo različite limenke od pića, kutije, plastične vreće, obuću, deke, pelene pa čak i kosti od goveda.  Sve su to neodgovorni ljudi bacilli u ovu lijepu šumu koja od Gorica Miholečke vodi prema Fodrovcu.

Udarnik Mateo Franjčević

Općinski načelnik Franjo Poljak, koji se pridružio našoj akciji zajedno sa svojim zamjenikom Dragutinom Hendeljom, pohvalio je našu marljivost.  Rekao je da smo svi bili vrlo vrijedni, a posebno je istaknuo zalaganje učenika Matea Franjčevića. – Mateo je bio pravi udarnik i nije propustio pokupiti niti najmanji papirić – rekao je načelnik Poljak. Na našem Mateu se nakon akcije vidjelo da nije oklijevao zagaziti ni u blato da bi pokupio otpad. Blatne mu nisu bile samo čizme već i hlače, majica pa čak i lice jer se pri kraju akcije zavlačio u jedan blatni jarak iz kojeg je izvukao plastičnu kašetu i plastične vreće od gnojiva.  

Načelnik Franjo Poljak
Mateo Franjčević najmarljiviji sudionika akcije čišćenja šume Rogosci

Za video prilog kojeg je snimao naš filmaš Luka Šok, načelnik  Poljak je rekao i to da ga čudi neodgovornost ljudi koji bacaju otpad u prirodu, obzirom na to da  na području Općine Sveti Petar Orehovec organizirani odvoz otpada postoji još od 2002. Ni nama djeci nije jasno zašto se naši sumještani ne mogu riješiti starih navika  i ne bacaju otpad u kante koje imaju u svojim domaćinstvima.

Ideja za akciju nastala u međunarodnom projektu P. S. Pokreni solidarnost!

Ovom akcijom čišćenja šume Rogosci mi naše sumještane  želimo upozoriti da takve neodgovorne postupke prema prirodi treba prekinuti. Zato smo osim akcije čišćenja pripremili i oko 300 letaka koje su naši učenici podijelili po domaćinstvima. U njima smo ih podsjetili i na to da im križevačko Komunalno poduzeće omogućava i besplatni odvoz krupnog otpada. Voljeli bi da ova naša akcija djeluje na svijest naših sumještana i da  ubuduće svi otpad bacaju u kante namijenjene za tu svrhu.

Na kraju valja reći da je ideja za ovu akciju potekla iz projekta P.S. Pokreni solidarnost. Zahvaljujući sudjelovanju u tom međunarodnom projektu naša škola dobila je 2.300 kuna za provođenje ove akcije. Od tog novca nabavljene su rukavice, alat, vreće za otpad, ali i sendviči, sokovi i čokoladice kojima smo se okrijepili na kraju akcije čišćenja šume. /Karla Kos, 6. a; foto: S. L./

Must Read