U Hrvatskoj najduže štrajkali bolnički liječnici

0
710
Zagreb, 25.09.2015 - U osnovnim, srednjim i visokim školama, fakultetima i znanstvenim institucijama u petak ujutro zapoèinje štrajk kojega su èetiri sindikata obrazovanja i znanosti organizirali tražeæi poveæanje plaæa zaposlenika za èetiri posto. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Štrajk

Međunarodni praznik rada u spomen na krvavi štrajk u Chichagu

Štrajk koji se od petka (25. rujna) održava u osnovnim i srednjim školama širom Hrvatske, potaknuo nas je da detaljnije istražimo što ustvari podrazumijeva riječ štrajk. U naš je jezik ta riječ došla iz engleskog (strike), a kako to tumači Proleksis eniciklopedija, znači organiziranu kolektivnu obustavu rada radi ostvarenja ekonomskih ili socijalnih zahtjeva radnika poslodavcu. Može biti i „oblik političkog prosvjeda protiv postupaka vlasti ili zakonskih propisa“.štrajk-u-školama

Postoji nekoliko vrsta štrajkova. Bijelim štrajkom naziva se oblik prosvjeda prilikom kojeg se vrlo strogo i doslovno provode propisi. Takve štrajkove najčešće provode državni službenici, carinici ili policija. Kad su  tako u nas 2002. radili carinici, kako to piše na portalu nacional.hr, jedan su automobili na carini pregledavali po pola sata, a kamione po dva sata, zbog čega su na granici bile kilometarske kolone.

Štrajk u Velikoj Britaniji 2014.
Štrajk u Velikoj Britaniji 2011.

Generalni štrajk podrazumijeva opću obustavu rada zaposlenih u svim djelatnostima u nekoj zemlji. Jedan takav u Hrvatskoj je bilo lani 25. veljače, ali samo dvosatni, a povod su mu bile izmjene Zakona o radu.

Postoje i divlji štrajkovi, a to su oni koje nije odobrila sindikalna organizacija. Štrajkovi se u novije doba moraju odvijati u skladu sa zakonima, a uobičajeno je da štrajkove pokreću sindikati (organizacije u koje se udružuju radnici radi zaštite radnički prava), kao mjeru kojom žele utjecati na poslodavca.

Meksiko je prva zemlja koja je u svom Ustavu zajamčila pravo na štrajk, a učinila je to Ustavom iz 1917. Prvi poznati štrajk, prema pisanju Wikipedie, bio je u 12. stoljeću u Egiptu za vrijeme vladavine Ramzesa III. Događanja tijekom štrajka prilikom građevinskih radova detaljno su opisana na papirusu i tako zabilježena za povijest.

Štrajkovi su u prošlosti u nekim zemljama završavali i tragično. Jedan je takav bio i veliki štrajk u Chichagu iz 1886., u spomen na kojeg se svakog prvog svibnja u brojnim zemljama na svijetu obilježava Međunarodni praznik rada. Taj je štrajk započeo 1. svibnja, a u njemu je sudjelovalo preko 40.000 radnika. U napadima policije, tri dana poslije, poginulo je 6 štrajkaša, njih 50 je ranjeno, a 5 radničkih vođa poslije je osuđeno na smrt.  /Mihaela Miklečić; fotografije preuzete s interneta/

Naj štrajkovi

Najduži štrajk u Hrvatskoj bio je u djelatnosti zdravstva. Bolnički liječnici štrajkali su pedeset i osam dana od 18.9. do 14.11. 2013., a u bolnicama su se obavljali samo hitni zahvati. Štrajk je prekinula vlada uvođenjem radne obaveze. (izvor: poslovni.hr )strajk-u-zdravstvu-81049a735a8d98881e0159e5ccd41bf9_view_article

Najmasovniji štrajk u Velikoj Britaniji u posljednjih nekoliko desetljeća bio je 30. 11. 2011. Tada je štrajkalo 2 milijuna ljudi zaposlenih u javnom sektoru. Bile su zatvorene škole, nije se odvozilo smeće… (izvor: vecernji.hr)

Grci često štrajkaku
Grci često štrajkaju

Često se posljednjih godina štrajkalo u Grčkoj, a u susjednoj Italiji ove godine 5. svibnja održan je generalni štrajk učitelja. Štrajk je bio popraćen i mirnim protestnim šetnjama. Najviše se demonstranata skupilo u Rimu, njih čak 25.000. (izvor: radiosarajevo.ba )