Hakeri i krekeri
KLINČEK BIO NEDOSTUPAN ZBOG KREKERA
Cyber kriminal ne čine hakeri, nego krekeri i lameri
Razlog što naša stranica klincek.com nekoliko dana nije bila dostupna je kriminal. Ne radi se o kriminalu one vrste poput upada u banku i krađe novca uz prijetnju oružjem, već o cyber kriminalu. Takvog je kriminala iz dana u dan sve više, a za njega nije potrebno oružje već soba, računalo, stolica i informatičko znanje.
Cyber kriminalci svojom djelatnošću mogu zaraditi na razne načine. Čine to krađom novca s računa banke ili krađom važnih podataka i njihovom prodajom. Nekad im cilj nije zarada, već samo nanošenje štete pa šire viruse ili ruše internetske stranice. Osobe koje se bave takvom vrstom kriminala obično se naziva hakerima. No, istražujući po internetu doznali smo da se hakeri ustvari ne bave kriminalom.
Prema tumačenju na stranici markomdizajn.com, hakeri su osobe koji vole računala i programiranje. Oni traže propuste u programima, ali cilj im je dokazivanje sebe i svojih sposobnosti, a ne zloupotreba, odnosno nanošenje štete ili zarada. Oni što imaju takve ciljeve su krekeri. Oni također odlično poznaju računalne programe i nove tehnologije, ali svoje znanje koriste kako bi nekom nanijeli štetu, zaradili, a vrlo često iz čiste pakosti.
Provalom u kompjuterski sustav ukrali 1,3 milijuna funti
Postoje još i lameri. Oni ne znaju o računalnim programima toliko kao hakeri i krekeri. To su uglavnom mlađi ljudi koji koriste već poznate propuste u sistemima, programe ili skripte koje je već netko drugi napisao i mogu se naći na interentu. Lameri također nisu dobronamjerni već te aktivnosti rade kako bi nekom napravili štetu.
Da bi bilo jasnije što to sve rade cyber kriminalci evo nekoliko konkretnih primjera. U Velikoj Britaniji lani je provalom u kompjuterski sustav podružnice Barclays banke ukradeno 1,3 milijuna funti. U Hrvatskoj je, također lani, računalnom prijevarom peteročlana skupina s računa jedne privatne tvrtke skinula 1,8 milijuna kuna.
Jedna od aktivnosti kakvima se često bave cyber kriminalaci odvijala se u Hrvatskoj prošli tjedan. Kriminalci su s krivotvorene adrese e-pošte predstavljali kao porezna uprava, ne bi li se dokopali osobnih podataka građana i poslije ih iskoristili da im nanesu štetu. U poruci su građane obavještavali da im je pogrešno obračunat porez i da ih očekuje povrat porez. Prema pisanju Jutarnjeg lista, velike probleme cyber kriminalci prošli su tjedan načinili filmskom studiju Sony srušivši im računalni sustav. Osim što im prijete objavom važnih poslovnih podataka, na internet su stavili neke filmove koji su tek trebali ići u kina. Time su tvrtki nanijeli ogromnu štetu.
Kradu osobne podatke
Jedna od mogućnosti cyber kriminala su i različite lažne prodaje putem interneta. Trenutno je na FBI-ajevoj (kriminalističko-istražna i obavještajna agencija Ministarstva pravosuđa Sjednjenih Američkih Država) listi najtraženijih cyber kriminalaca Nikolaj Popesku. Kako to piše indeks.hr, ovog državljana Rumunske tereti se za brojne internetske prevare, između ostalog, i za lažne prodaje automobila.
Na stranici indeks.hr pronašli smo i podatak da cyber kriminal godišnje u svijetu načini štetu oko 445 milijardi dolara. U istom tekstu piše i da je “oko 15 posto ili oko 40 milijuna stanovnika Sjedinjenih Država bar jednom u životu bilo je na udaru hakera pri čemu su im ukradeni osobni podaci”. /Antonija Kos, 8.a; fotografije preuzete s interneta/
Isprika svima koji su bili preusmjereni na neprimjerene sadržaje
Valja napomenuti da se cyber kriminalci nisu okomili izravno na naš Klinček, već na WordPressovu platformu preko koje Klinček objavljujemo na internetu. Kriminalci, kako to piše ictbusiness.info, koriste propuste u WordPressovoj platformi u cilju „iskorištavanja mogućnosti servera, koji su daleko veći od onih dostupnih kućnim korisnicima“.
Međutim WordPress zato stalno kreira nove inačice programa, pa smo od stručnjaka dobili uputu da redovito ažuriramo program novim inačicama i ne koristimo određene alate koji su zaraženi virusima. Nadamo se da će to kao i promjena lozinki pomoći da se ovakvi problemi s dostupnošću našeg lista ne događaju.
Prvi put Klinček je imao problema početkom listopada, a tad je adresa naše stranica iskorištena za slanje 3500 spam poruka. Krajem studenog klikom na našu stranicu preko mobilnih uređaja, korisnici su bili preusmjereni na druge stranice. Ispričavamo se svima kojima se desilo da su bili preusmjereni na neprimjerene sadržaje. / S. L./