Kravatu „izumili“ Hrvati

0
2510

Modni detalj

KRAVATU “IZUMILI” HRVATI

Smjena straze Pocasne satnije Kravat pukovnije

U 17. stoljeću hrvatski vojnici  nosili je  kao znak prepoznatljivosti

Modni detalj čije se porijeklo pripisuje nama Hrvatima, a zove se kravata, danas predstavlja uobičajeni modni dodatak svečane i poslovne garderobe muškaraca diljem svijeta. No, kravatu nije lansirao neki čuveni modni dizajner, već je sve krenulo od vojske i to još u 17. stoljeću, kako to piše na web stranici academia-cravatica.hr.

crveno-crna-kravataPrvi su, maramu koja je bila preteča današnjoj kravati, oko vrata i to kao znak prepoznatljivosti, počeli nositi vojnici tzv. Vojne krajine. Od 1635. hrvatski vojnici ratovali su i u Francuskoj, a 1667. po njima je nazvana jedna pukovnija. Zvala se „Royales Cravetes“, a njeni su je pripadnici bili uzor francuskom kralju Luju XIV. On je maramu ispod vrata zavolio više od uškrobljenih visokih okovratnika, a zaposlio je i „kravatara“ koji mu je svakodnevno pomagao u izboru kravate za određenu priliku.

Obožavanje kravate kao modnog dodatka iz Lujevog dvora proširilo se Francuskom, potom Nizozemskom i Belgijom, a poslije i cijelim svijetom. Posebno važnu ulogu dalje imaju Englezi. Do početka 19. stoljeća kravate su bijele, a Englezi uvode razne uzorke i boje te mijenjaju načine vezanja. Izrezavši tkaninu na tri dijela, da bi je potom opet sašio, važan iskorak koji je omogućio lakše vezanje i industrijsku proizvodnju kravate, učinio je američki proizvođač tekstila Jesse Langsdorf. Po modi poznati Talijani, kravati, prema pisanju academica.cravatica.hr, „daju nove umjetničke dlemente … kojim se naglašava individualnost osobe koja je nosi.“

Dan kravate obilježava se 18. 10.

kravata-oko-arene-galerija_1Kravate se navodno mogu vezati na čak 85 načina, no najčešće se vežu na 10 načina, a najpopularniji je jednostavni i dvostruki “windsorski čvor”, koji je ime dobio po vojvodi od Winsdora. Što se tiče oblika danas se najčešće nose izdužene kravate oblika „poluboce“, zatim vrpce i leptir mašne, a najcjenjenije su kravate od prirodnih materijala: svile, lana, vune i pamuka.

Kravata nije samo muški modni detalj, ponekad ih nose i žene. Pronašli smo podatak da su kravate osobito „in“ 7027982_orig bile u sezoni 2002. na 2003., a 2012. moderne su bile leptir mašne. Trend leptir mašni tokom 2012., prema pisanju indexa.hr, pokrenule su Diane Kruger i sestre Kardashian.

Kravata u Hrvatskoj ima i svoj dan. Obilježava se 18. listopada i to od 2008., kad je taj datum kao Dan kravate proglasio Hrvatski sabor. Baš taj datum izabran je zato što je 18. 10. 2003., oko pulske Arene „svezana“ najveća kravata na svijetu.

Tata i sin Plavec u “Kravat pukovniji”

Plavec Marko i Josip-članovi "Kravat pukovnije"
Marko i Josip Plavec – članovi “Kravat pukovnije”

U počast kravati od 2010. u Zagrebu je formirana i “Kravat pukovnija” koja vikendom provodi turistički program Smjena straže.
Članovi pukovnije nose kravate kakve su nekad nosili  članovi pukovnije  „Royales Cravetes“.  U “Kravat pukovniji” su i naši Orehovčani Josip i Marko Plavec./Valerija Kos,6.a; fotografije preuzete s interneta/

Zelene kravate nose konzervativne osobe

Postoje i brojna pravila o kombiniraju boja i uzoraka kravata uz određenu garderobu. No, činilo nam se zanimljivije prenijeti vam zapažanja psihologa koji su proučavali fenomen kravate, odnosno nošenje samo jednog tipa kravate. Oni su, kako piše academica.cravatica zaključili da:

– prugasti uzorci odaju snažnu volju i težnju za moćiprugaste kravate
– zelene kravate odaju konzervativne osobe
– točkasti uzorci nose osobe koje žele svima ugoditi
– preupadljive kravate svjedoče o ekscentričnosti
– crne kravate govore o zatvorenosti osobe