Neki komadi odjeće mogu koštati i više od 100.000 eura
Puno smo ove školske godine u „Klinčeku“ pisali što je to brza moda i koja je razlike između brze i održive mode, a istražujući te pojmove nekoliko puta smo naletjeli i na pojam haute couture pa smo odlučili pisati i o značenju tog pojma.
Za početak samo napomena da pojam haute couture označava nešto posve drugo od brze mode. To je francuski izraz za visoku modu, vrhunski dizajn koji se izrađuje za pojedinačne naručitelje, a da bi neki dizajner za sebe mogao reći da kreira haute coutoure mora zadovoljavati točno određene standarde. Njih određuje Chambre Syndicale de la Haute Couture (Sindikat visoke mode). Studio dizajnera mora biti smješten u Parizu i mora zapošljavati minimalno 20 radnika s punim radnim vremenom. Kolekcije im moraju biti predstavljene u Parizu dva puta godišnje, a dizajner mora kreirati 50 različitih unikatnih modela. Važno je napomenuti i da Sindikat propisane uvjete provjerava svake godine.

Zanimljivo je spomenuti da je osnivač prve velike modne kući i osnivač Haute couture bio Englez Charles Worth daleke 1857., ali međunarodni centar haute couturea tokom 20 stoljeća postaje Pariz. Za to su ponajviše zaslužni slavni dizajneri Coco Chanel, Yves Saint Laurent i Cristian Dior. Danas osim spomenutih među najpoznatija imena haute cotoure spadaju i Givenchy, Valentino, Viktor & Rolf, Armani Privé, Jean Paul Gaultier, Versace, i Ralph & Russo.
Na kraju još samo nekoliko napomena vezanih uz haute coutoure modu. Ona se radi po mjeri naručioca uglavnom za neke specijalne prigode, na primjer za pojavljivanje na dodjelama nagrade Oscar, vjenčanja…Izrađuje se ručno, a cijene su u skladu s vrhunskom izradom. Pronašli smo podatak da se ponekad prodaju i za više od 100.000 eura. Komadi odjeće napravljeni po zahtjevima haute coutoure, nikako se ne proizvode masovno, ali su često inspiracija za proizvodnju masovne mode. /Petra Hrgovan, 8. a/
