Imaju tri dodatna oka i vidno polje od 240 stupnjeva
Razlog zašto o bogomoljkama pišemo u rubrici neobično prije svega su njihove oči i navika hranjena nakon parenja. Naime, ovi kukci koji prednji par nogu drže uzdignute na način koji podsjeća na sklopljene ruke pri molitvi, imaju tri oka više nego većina životinja. Između dva velika složena oka imaju i tri manja, a njihovo vidno polje je 240 stupnjeva, dok je kod nas ljudi svega 190 stupnjeva. Veliko vidno polje korisno je za uočavanje opasnosti i potrage za hranom, a u tome im pomaže i to što svoju trokutastu glavu mogu zakretati za čak 180 stupnjeva.
Druga neobičnost ovog kukca, odnosno ženskih jedinki, jest što nakon parenja često pojedu muške jedinke, a s njima se sretnu jednom i to samo u vrijeme parenja. Jedno od objašnjenja je da ženka to čini kako bi dobila dodatnu energiju potrebnu za razvoj jaja. Njih u jednom leglu, bogomoljka izlegne 100-300. Pričvrsti ih na kamenje i grančice, a male bogomoljke izlegnu se u svibnju i lipnju.

Postoji oko 2300 vrsta bogomoljki, a ona obična koja najčešće živi u Europi, može dostići dužinu do 15 cm. Tu dužinu mogu dostići ženske jedine, a mužjaci od 4-8 cm. Još jedna zanimljivost koju smo pronašli o ovim kukcima je da su ženke fizički jače od mužjaka.
Životni vijek obične bogomoljke je šest mjeseci. Mužjaci, ukoliko ih ženke ne pojedu, umiru obično dva tjedna nakon parenja, a ženke žive još dva mjeseca nakon oplodnje. Bogomoljke se hrane drugim manjim kukcima, a njihovi najveći neprijatelji su gušteri, ptice i šišmiši. Uglavnom vole topliju klimu i suha staništa, ali se mogu prilagoditi i drugim okolišima. /Margareta Ivšak, 5. a/