Biorazgradivu bocu ili kapsulu od algi moguće je i pojesti

0
205
Kapsule na bazi algi - Izvor: Notpla

Sve veće količine plastike koje se vrlo drugo razgrađuju i štete okolišu i živim bićima mnoge motiviraju u traženju neke  zamjene za plastiku. Svoj prilog takvim težnjama dao i je islandski student dizajna proizvoda,  Ari Jónsson.

Kapsula Ooho – Izvor: Notpla

On je osmislio biorazgradivu bocu. Krenuo je od ideje da se plastične boce bacaju samo nakon jednog korištenja, nakon što iz njih popijemo vodu ili sok  te je osmislio bocu od agara, praha koji se dobiva iz algi. Agar se u doticaju s vodom pretvara u želatinasti materijal koji se može oblikovati u kalupu. Takva boca zadržava oblik dok se iz nje ne isprazni voda, a nakon toga započinje njezina razgradnja. Zanimljivo je da se takva boca može i pojesti jer je agar jestiv. Islanđanin Jónsson, svoju je bocu od algi osmislio 2016.,  ali zasad je njegova ideja ostala samo na konceptu. Navodno je problem što agar lako puca, što nije idealno za boce koje trebaju biti izdržljive.

Ipak, njegova ideja potaknula je potaknula je i mnoge druge na  razmišljanje o alternativnim materijalima i načinima smanjenja plastičnog otpada. Neke od takvih ideja su već probijaju na tržište. Jedna od njih je Ooho kapsula napravljena na bazi morskih algi i te se kapsule mogu pojesti ili ih se može zagristi i baciti. No, one će se u prirodi razgraditi za četiri do šest tjedana, koliko treba i nekom komadu voća. Ove kapsule proizvodi londonska Notpla. U Ekovjesniku smo pročitali da su njihove kapsule konzumirali trkači na Londonskom maratonu 2019. Tada je sudionicima i publici podijeljeno 30.000 kapsula napunjenih vodom i energetskim pićima. 

Organizatori su dijelili ove kapsule u cilju smanjena plastičnog otpada. Naime, na prethodnom maratonu trkači i gledatelji bacali su čak 760.000 plastičnih boca. Za kraj još jedan podatak, plastična boca, ovisno o uvjetima, u prirodi se razgrađuje od 450 do tisuću godina. /Tihana Miklečić, 7. b/