Ukoliko na Youtubeu nekoliko puta slušamo trap glazbenike, lajkamo i komentiramo tu vrstu glazbe Youtube će nam početi nuditi sve više trap glazbe. To se dešava zahvaljujući algoritmima (u informatici – računalne funkcije koje se mogu ugraditi u računalne sustave, a mogu ažurirati svoje ponašanje kao odgovor na ulazne podatke). Algoritmi su ključne sastavnice društvenih mreža, ali i tražilica koje koristimo. Algoritimi su korisni jer olakšavaju pretragu mnoštva sadržaja na internetu, no njihova loša strana je stvaranje filiter mjehurića.
Filter mjehurići su rezultati algoritama, oni su sadržaji namijenjeni svakoj osobi (personalizirani sadržaji), naš jedinstveni svemir informacija. To što na osnovu svojih lajkova i pretraživanja dobivamo nove sadržaje, može biti problem jer nas zadržava u određenom sustavu vrijednosti. Na primjer oni koji su u vrijeme COVID perioda lajkali sadržaje protivnika cijepljenja, algoritmi su im “slali” još i još takvih sadržaja koje su kreirali protivnici cijepljenja, ali ne i one sadržaje koji su išli u korist cijepljenja.
Dakle, ti filter mjehurići pune se sadržajima koji su usklađene s našim postojećim uvjerenjima i stavovima. Problem filter mjehurića je to što mogu “ograničiti sposobnost razumijevanja i poštivanja drugih i različitih socijalnih i kulturnih normi što dovodi do razvoja netolerancije, socijalne isključenosti i nasilnog ponašanja“.
Da nam se to ne desi preporučuje se da se prilikom informiranja ne oslanjamo isključivo na ono što nam ponude naše društvene mreže nego da pratimo različite izvore informacija. Na primjer osim informacija koje nam pristižu na društvene mreže možemo pratiti i mrežne stranice s vijestima i blogovima koje pružaju različite perspektive. /Tihana Miklečić, 7. b/
Informatičari kažu da nam i ovo može pomoći izaći iz filter mjehurića:
- korištenje ad blocker alata na pretraživačima
- korištenje anonimnog moda na pretraživaču
- brisanje ili blokiranje kolačića