Etikete na odjeći važno je čitati i zbog sastava tkanine

0
295

Mi mladi odjeću uglavnom biramo u skladu s trendovima. Gledamo kakav je dizajn odjeće moderan, koje su marke popularne i to su najvažnije smjernice kojima se vodimo pri kupovini odjeće. Međutim kroz Erasmus+ projekt „Brza ili održiva moda“ učimo da bi jedan od važnih kriterija trebao biti i sastav tkanine.

Da bi osvijestili važnost pregledavanja  etiketa prilikom kupovine odjeće,  nedavno smo dobili zadatak da zabilježimo sastav tkanine odjeće koju smo nosili tijekom dva tjedna u prosincu. Analizirajući dobivene podatke uočili smo da u odjeći koju smo nosili bilo dosta pamuka, ali i poliestera, poliamida i viskoze. No, nisu svi spomenuti materijali podjednako dobri za naše tijelo, a niti za prirodu. Pamuk spada među prirodne materijale, a poliester  i poliamid u umjetne. Viskoza je pak načinjena od prirodnog materijala,  celuloze drveta, ali se obrađuje različitim toksičnim materijalima.

Etikete sa sastavom tkanine ušivene su s unutarnje strane odjeće

Poliester se proizvodi od nafte. Nije prozračan poput prirodnih materijala i pod njim se koža znoji te može proizvesti iritaciju kože i alergijske reakcije kod osjetljivih osoba, ali i neugodne mirise. Odjeću od poliestera zato nije dobro nositi direktno na koži, ali ukoliko je od nje načinjena zimska jakna koju nosimo preko neke druge odjeće to neće biti toliki problem.  Poliester je problem i za prirodu jer tijekom pranja ispušta puno mikroplastike koja završava u morima te ulazi u prehrambeni lanac.

Pamučni i drugi prirodni materijali poput lana, konoplje, pamuka i svile bolji su za naše tijelo i od njih je preporučljivije izrađivati odjeću koja dolazi u direktni dodir s kožom. Npr. pamuk i lan su vrlo prozračni i upijaju vlagu, što smanjuje rizik od iritacija kože. U odjeći od takvih materijala nećemo se znojiti kao u poliesteru.

Što se prirode tiče prirodni materijali su  biorazgradivi i time manje štetni za okoliš. I o tome bismo trebali voditi računa kad kupujemo odjeću, ali i o onim drugim podatcima koji nas upozoravaju kako prati i sušiti odjeću. I to je važno da bi nam mogla što duže trajati. /Zara Slavi, 8. a; foto: S. L.