Zakonska zabrana društvenih mreža u Australiji potaknula nas da čujemo što misle naši učitelji
Ovih dana mediji su objavili vijest da je Australija donijela zakon o zabrani korištenja društvenih mreža za mlađe od 16 godina. Takav zakon u Australiji podržava 77 % stanovnika, a opravdavaju ga nepovoljnim utjecajem društvenih mreža na mlade. Metode za primjenu zakona u Australiji isprobavat će se od siječnja, a zakon na snagu stupa od 2026. Vlasnicima velikih društvenih mreža tvrtki Meta i ostalima prijeti se kaznama od 30,5 milijuna eura. U mnogim drugim državama u svijetu i u Europi u posljednje vrijeme se puno raspravlja o negativnom utjecaju društvenih mreža na mlade, a hoće li netko uskoro slijediti primjer Australije tek ćemo vidjeti.
Zasad društvene mreže poput TikToka, Snapchata i Instragrama mogu koristiti djeca starija od 13 godina, ali u stvarnosti ih koriste i puno mlađa djeca koja lažu o svojim godinama prilikom otvaranja profila. Uspjeh novog zakona mogao bi ovisiti upravo o tome hoće li Australci tijekom jednogodišnjeg isprobavanja primjene zakona otkriti neku metodu da prilikom otvaranje profila nema mogućnosti laganja o godinama.
U međuvremenu dok ne doznamo hoće li ovaj Zakon donijeti pozitivne promjene i hoće li naša i ostale zemlje u EU krenuti stopama Australije, mi smo odlučili pitati naše učitelje što oni misle bi li bilo dobro da do zabrane dođe i kod nas u Hrvatskoj. /Anketirale Veronika Višak 5. b i Vanesa Kelemin, 5. a/
Učiteljica Karolina Tomekovec: Čula sam za tu vijest, kao roditelj podržavam takvu zabranu. Na društvenim mrežama ima puno neprimjerenih sadržaja i mislim da djeca mlađa od 16 godina premlada da budu korisnici društvenih mreža. Smatram i da je uredu da se kažnjava tvrtke vlasnike društvenih mreža ukoliko budu kršile zakon.
Učiteljica Tanja Maltar Okun: Podržavam moguću zabranu i u Europi i u Hrvatskoj i to što prije kako bi se djeca mogla kontrolirati jer neki roditelji sve manje kontroliraju svoju djecu.
Učiteljica Silvija Ognjan Podolski: Definitivno smatram da bi i kod nas trebalo uvesti takav zakon zato što se djeca danas previše povode za onim što vide na društvenim mrežama te stvaraju negativnu sliku o stvarnom svijetu.
Učiteljica Brankica Bukal: Da, slažem se da bi to trebalo i kod nas. Smatram da djeca mlađa od 16 godina još nisu dovoljno informacijski pismena.
Učitelj Darko Kožar: Mislim da to ne bi trebalo učiniti. Društvene veze su način komunikacije u današnjem vremenu i normalno je da djeca komuniciraju na taj način, ali treba ih koristi umjereno, a ne biti cijeli dan npr. na Snapchatu ili nekoj drugoj mreži. U moje vrijeme se raspravljalo o korištenju walkmana u školi. Moji su mi roditelji tad stalno prigovarali što koristim walkman.
Tajnica Snježana Švagelj: Postoje razlozi zašto bi to trebalo učiniti i kod nas. Jedan od takvih razloga su različite vrste zlostavljanja putem društvenih mreža. Ima puno drugih aktivnosti kojima bi se djeca mogla baviti dok troše vrijeme na neprimjerene oblike komunikacije na društvenim mrežama.
Učiteljica Matea Zidarić: Načelno nisam za zabrane, ali s obzirom na posljedice korištenja društvenih mreža, posebno TikToka, više naginjem zabrani određenih društvenih mreža za maloljetnike. Mislim da je sve slabija koncentracija u školi jedna od posljedica korištenja društvenih mreža. Smatram da većina sadržaja na društvenim mrežama nije kvalitetna i da zatupljuje kao djecu, tako i odrasle.
Učiteljica Ljiljana Picig: Slažem se da bi i kod nas trebalo uvesti takvu zabranu i u našoj domovini i cijeloj EU. Naime, djeca u toj dobi još nemaju razvijeno kritičko mišljenje. Sve dotle dok nisu spremni kritički razmišljati društvene mreže mogu vrlo nepovoljno utjecati na djecu.
Učiteljica Nataša Šmid: Mislim da kod nas ne bi trebalo uvesti zabranu, ali bi roditelji trebali imati veću kontrolu nad mobitelima odnosno aplikacijama koje djeca koriste.
Učitelj Darko Višak: To nema smisla jerje moguće koristiti se lažnim korisničkim računima, a upitno je i kako organizirati naplaćivanje kazni.
Ravnatelj Stjepan Lučki: Zabrane nisu uvijek najplodonosnije rješenje. Po meni treba raditi s mladima i pokušati im objasniti koje su sve posljedice korištenja neprimjerenih sadržaja. No, iz iskustva znam da to nije jednostavno. Mnoga djeca to kao shvaćanju, ali ipak često koriste društvene mreže na neprimjeren način. Ukoliko se neprimjereno koristi i previše onda je štetno za razvoj djece. Po mom mišljenju djeca mlađa od 12 godina uopće ne bi trebala koristiti pametne mobitele, a djeca od 12 do 16 godina mogla bi koristiti, ali ne previše i to pod nadzorom roditelja.