Puno učenika viših razreda na mobitelu provodi više od 5 sati

0
130

Malo se učenika 5. a, 6. b i 7. a ustalo na pitanje: “Tko provodi na mobitelu 1 – 2 sata?” . Puno više učenika ustalo se na pitanje: “Tko provodi na mobitelu više od 5 sati?” Na to i druga pitanja u vezi korištenja mobitela odgovarali smo tako što smo se morali ustati ako se tvrdnja odnosi na nas ili ostati sjediti ukoliko se ne odnosi na nas. Bilo je to u knjižnici na radionici “S mobitelom ili bez mobitela?  Pitanje je sad!”.  

Uvod u radionicu bio je film “Prekid”, jedan od filmova uvršten na Festival prava djece. Film nas je u početku iznenadio jer smo mislili da se radi o prekidu veze između dječaka i djevojčice. No, na kraju smo shvatili da se radi o prekidu “veze” s mobitelima koje dječak i djevojčica, glavni junaci filma, spremaju u školske ormariće i više ih ne koriste u školi.

Kad učim često provjeravam mobitel

U našoj školi nemamo ormarić4 i mobitele koristimo u školi. Još više koristimo ih kod kuće. Kroz postavljana pitanja, na radionici smo  doznali i da ih dječaci više koriste za igranje igara, a djevojčice za pregledavanje sadržaja na društvenim mrežama. Puno se učenika ustalo i na sljedeća pitanja: “Ujutro kad se probudim prvo uzmem mobitel”, “Kada učim često provjeravam mobitel”.

Ipak da ima nade za promjenu našeg ponašanja u vezi korištenja mobitela govori naše neustajanje  na pitanja: “Više se volim družiti s prijateljima online, nego offline” te “Mobitel je važan, ali mogu bez njega”. Da smo svjesni da prekomjerno korištenje mobitela ima puno negativnih posljedica vidi se i na plakatima koje smo izrađivali na radionici. Raspitujući se kako je bilo na radionici u ostalim razredima doznali smo da su u svim razredima plakate brže izradile grupe koje su morale obrazložiti zašto bi trebalo prekinuti s mobitelima. Na radionici smo doznali i da manje vremena na mobitelima provode oni učenici čiji su roditelji instalirali roditeljski nadzor. Međutim takvih je učenika malo. U razredima koji su imali radionicu ta se brojka kreće od jedan do najviše četiri učenika po razredu. /Franka Orak, 5. a; foto: S. L./