Predrasude su jedan od razloga velikih razlika u zaradama nogometašica i nogometaša

0
190
Izvor - Freepik

Lani u Hrvatskoj bilo registrirano 4735 nogometašica

U prethodnom članku pisali smo o zaradama nogometaša i nogometašica i između ostalog istaknuli činjenicu da je najbolje plaćena nogometašica Alex Morgan lani zaradila gotovo 36,6 puta manje od Cristiana Ronalda, prvog po zaradi među nogometašima. U našem razrednom projektu “Je li nogomet samo za dječake?” pokušali smo istražiti zašto su razlike u zaradama nogometaša i nogometašica tako ogromne.

Najvažniji razlog je taj što je muški nogomet znatno popularniji, a time i više medijski praćen od ženskog nogometa te stoga i privlačniji sponzorima. Iza tih razloga su tradicija odnosno ukorijenjene predrasude prema ženama u nogometu, a žene su se npr. u Hrvatskoj nogometom počele baviti tek kasnih tridesetih godina 20. stoljeća. No ne samo u Hrvatskoj, već i na europskoj i svjetskoj razini, već četrdesetih godina „pod izgovorom zaštite žena, napose njezina reproduktivnoga zdravlja, nastojalo se ženu zadržati u privatnoj sferi dozvoljavajući joj prikladne, „ženstvenije“ sportove poput lake atletike, gimnastike, plivanja, jahanja ili klizanja”.  Taj smo podatak pronašli u znanstvenom radu  Još si i lijepa i igraš nogomet?: Rodna (ne) ravnopravnost i nogomet/futsal, gdje su istaknuli da je do promjene došlo 1970. kad se u mnogim zemljama oformljuju ženski nogometni klubovi.

Hrvatska ženska nogometna reprezentacija lani 59. na svjetskoj ljestvici

Međutim, iako je od tada prošlo puno godina i stav prema ženama u nogometu se počeo mijenjati, sporo se mijenjaju okolnosti koje bi mogle pridonijeti većoj popularnosti ženskog nogometa. Financije su jedan od razloga. U već spomenutom radu našli smo podatak koji ilustrira razlike u financijskim ulaganjima u ženski i muški nogomet u Hrvatskoj. Tamo piše da Sportski savez Grada Zagreba za ženski nogometni klub izdvojio samo 27% iznosa koji izdvaja za jedan muški nogometni klub. Vjerojatno su financije i jedan od razloga zašto se  Hrvatskoj nogometašice uglavnom amaterski bave sportom. Posljedica toga je da žene manje treniraju pa su i uspjesi manji nego kod muških kolega. Primjerice  2023. prema FIFA ljestvici , hrvatska muška nogometna reprezentacija  zauzimala je 10.  mjesto svjetskog poretka, a ženska reprezentacija 59. mjesto.

Izvor: Freepik

Nogometašice znaju biti suočene sa strahom od izrugivanja u svojim sredinama

Zbog financija su i lošiji uvjeti u kojima igraju nogometašice. Odnosi se to na prostor i ostalu opremu. U istraživanju “Još si lijepa….” anketirali su nogometašice te su one isticale da su trenirale često u vrlo kasnim terminima kad dvorane više nisu koristili nogometaši. Pričale su i o tome kako su znale nositi stare muške dresove, a  nekad su i same morale financirati karte za odlazak na turnire, ali i o tome kako su neke od njih i u školskom okruženju bile suočene sa strahom od izrugivanja i podrugljivim komentarima muških kolega.

Anketirane nogometašice spominjale su i odnos medija  prema ženama u nogometu, ističući da se ženske utakmice manje prenose u medijima i da se rijetko prate rezultati te da se  više u prvi plan ističe fizički izgled nogometašica.

Kako se čini, razlozi su složeni i pitanje je hoće li se razlike u zaradama u muškom i ženskom nogometu ikad smanjiti jer tradicija, predrasude, medijski prikazi, financije, rezultati sve je to međusobno isprepleteno i utječe na popularnost, a vjerojatno i na želju žena da se bave nogometom. U Hrvatskoj nema puno žena u nogometu. Prema podatku Hrvatskog nogometnog saveza u Hrvatskoj je registrirano  113.543  igrača i igračica nogometa, od čega je igračica tek  4735.

Zasad, ženski nogomet najbolje stoji u SAD-u gdje je popularniji od muškog, a lani su najbolje rezultate postigle nogometašice Španjolske, Engleske i Francuske. Te su zemlje prve u svjetskom poretku, a slijedi ih reprezentacija SAD-a koja je bila na četvrtom mjestu. /Helena Mekovec, 8. b/