Prvi podatci su ohrabrujući i pokazuju da bismo mogli biti energetski neovisni
U malim zajednicama poput naše posljednjih godina sve nas je manje, zato u ovogodišnjoj glavnoj temi želimo predstaviti pojedince i udruge koje svojim aktivnostima nastoje pridonijeti održivosti zajednica. Uz njih predstavljamo i ljude te aktivnosti koje pridonose okolišnoj održivosti. Većina priloga u glavnoj temi prezentirana je u formi intervjua jer smo na novinarskoj skupini ove školske godine odlučili više pažnje posvetiti intervju kao novinskoj formi.
Solarna elektrana kapaciteta 25 kWh na krovu naše škole puštena je u pogon 24. siječnja i prema dosadašnjim pokazateljima izgleda da će to biti isplativo ulaganje te da bi škola mogla biti energetski neovisna u pogledu opskrbe električnom energijom. U ovih 7 dana (do 30. 1.) elektrana je proizvela 600 kWh električne energije, odnosno 85.71 kWh po danu. Ukoliko taj podatak usporedimo s potrošnjom električne energije u siječnju prošle godine ispada da naša solarna elektrana proizvede dnevno oko 5 kWh više nego što se prosječno trošilo lani u siječnju. Naime, taj smo mjesec utrošili 2507 kWh ili u prosjeku 80.71 kWh dnevno.
Naravno sve će ovisiti o broju sunčanih sati tijekom godine, ali ovi prvi nagovještaji posebno vesele našeg ravnatelja Stjepana Lučkog. On na svom mobitelu ima aplikaciju koja pokazuje precizne podatke o dnevnoj proizvodnji struje. Prema ravnateljevim riječima ulaganje u solarnu elektranu moglo bi se isplatiti u roku od 6 – 7 godina, ukoliko elektrana nastavi proizvoditi električna energiju u dosad izmjerenim količinama.
Osim podataka o količini proizvedene električne energije spomenuta aplikacija pokazuje još nekoliko važnih podataka. Jedan od njih je i podatak o smanjenu emisije ugljičnog dioksida. Zahvaljujući količini električne energije proizvedene našom solarnom elektranom u ovih 7 dana smanjena je i emisija štetnog ugljičnog dioksida (CO2) za 595 kg. Dakle, kako to pokazuju podaci o smanjivanju emisije CO2, naša će solarna elektrana pozitivno utjecati i na kvalitetu zraka.
Osim naše škole solarne elektrane u posljednje dvije godine postavljene su još na desetak škola u Koprivničko-križevačkoj županiji zahvaljujući projektu kojeg financira Županija. U 2023. u financiranje solarnih elektrana na školskim objektima Županija je uložila oko 300 tisuća eura. /Gabrijel Kurpez, 8. a; foto: arhiv Koprivničko-križevačke županije/