Učenici 7.c s fenomenom pretjerane težnje za kupovinom upoznali se kroz roman “Izgubljena u ormaru“
– Često kupuju stvari koje su statusni simboli i nisu im nužne, uvijek najnovije marke traperica, mobitela, računala, kako tko. I kako se sasvim zaboravlja da nije važno koliko imaš nego tko jesi. – To su rečenice iz romana “Izgubljena u ormaru“ Melite Rundek. Govori ih Mirna, glavna junakinja knjige kad prepričava što je psihologinja govorila na radionici u školi.
Mi učenici 7. c razreda, čitajući taj roman, upoznali smo se problemom ovisnosti o kupovini i pojmom konzumerizma. U ovom članku odlučili smo objasniti što je to konzumerizam i onima koji nisu čitali ovaj zanimljivi roman autorice Melite Rundek.
Definicija konzumerizma kaže da je to društvenim fenomen koji se odnosi na pretjeranu težnju za posjedovanjem i kupnjom stvari. U širenju tog fenomena predvodnici su oni iz prve rečenice koji kupuju sve ono što je novo, što je u trendu iako im to nije potrebno. Posljedica pretjerane kupovine mogu biti dugovi i mentalni problemi (anksioznost, depresija…) kako to piše portal Vaše zdravlje. Ovisnost o kupovini, neke osobe, poput Mirne, junakinje romana, junakinje romana mogu „natjerati“ i na krađu.
Pretražujući Internet doznali smo i kako je moguće smanjiti želju za kupovinom. Jedan od savjeta koji predlaže portal Žene i novac je da zamijenimo kupnju hobijem. Baš na taj način problem s ovisnošću o kupovini riješila je i junakinja romana Mirna. Ona se vratila svom hobiju crtanju i shvatila je da joj je crtanje važnije nego potvrđivanje sebe kroz kupljene stvari. Drugim riječima shvatila je da je važnije biti nego imati.
Još dva savjeta s već spomenutog portala čine nam se jako važna. To su savjeti da se smanji vrijeme provedeno na društvenim mrežama i izloženost reklamama. Ta su dva savjeta međusobno usko povezana, a zašto nam se čine najvažnijim pisat ćemo nastavku. /Iva Trušček, 7.c; foto: Freepik; S. L./