Inkunabula

0
1098

Prvotisak

INKUNABULA

Sestra Zinovija  s restauriranom inkunabulom
Sestra Zinovija s restauriranom inkunabulom

Nema ih samo Vidošević, ima ih i grkokatolička knjižnica u Križevcima

Posljednjih dana o njima se puno priča jer su navodno pronađene  među skrivenim blagom Nadana Vidoševića, bivšeg predsjednika Hrvatske gospodarske komore, a sada pritvorenika u Remetincu.

Inkunabule (u latinskom riječ inkunabulum znači kolijevka, početak nečega), koje navodno posjeduje Vidošević, ali se još ne zna koliko ih ima  u njegovoj zbirci, zovemo  i prvotiskom. To  su knjige tiskane između 1455., kada je  Johannes Gutenberg tiskao Bibliju na svom izumu, tiskarskom stroju s pomičnim metalnim slovima,  do 1501.  godine.

U Hrvatskoj je u tom razdoblju tiskano svega 9 inkunabula, od čega 6 na glagoljici i 3 na latinici. Prva, Misal po zakonu rimskoga dvora, tiskana je 1483., a sačuvano je samo 11 primjeraka Misala. Stručnjaci tvrde da sačuvanih inkunabula u svijetu ima svega oko 40.000 i  zato su vlo  skupe.

Izuzetno je skupa je i restauracija tih vrijednih knjiga. Kako smo pročitali na portalu jutarnji.hr, i  knjižnica grkokatoličke biskupije posjeduju 3 inkunabule, a restauraciju dviju inkunabula 2007. godine platili su čak 20.000 kuna.

Obnovljena inkunabula iz 1487.
Obnovljena inkunabula iz 1487.

U toj se knjižnici, smještenoj u grkokatoličkoj katedrali u Križevcima, čuvaju inkunabule na latinskom jeziku. Najstarija,  govori o pravilima monaškog života. Tiskana je 1485. u Baselu pod naslovom Des institutis cenobiorum…., a autor joj je Honannes Cassiuanus. Preostale dvije tiskane su 1487. i 1489., a teme su im tumačenje Psalama i evanađeoske propovijedi. /Helena Habijanec, 8.c; fotografije preuzete s interneta./