Home Riječi Gibonni poručuje – ljubi domaće, ne mrzi tuđe

Gibonni poručuje – ljubi domaće, ne mrzi tuđe

Tolerancija

“Kako da ljudi nauče i da im pod kožu uđe kada se ljubi domaće da se ne mrzi tuđe”. To je stih iz pjesme našeg poznatog glazbenika Zlatana Stipišića Gibbonija.  Ta se njegova pjesma zove Toleranca, a baš tu  pjesmu spominjemo  jer  se sutra obilježava Međunarodni dan tolerancije.

Gibonni u toj pjesmi objašnjava kako on shvaća pojam koji dolazi od latinske riječi tolerare – trpjeti, podnositi. U našem jeziku za taj je pojam uobičajeno koristiti i riječ snošljivost.

imagesPretražujući po internetu na web stranici skole.hr pronašli smo i  UNESCO-vu (specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda za  obrazovanje, znanost i kulturu) definiciju tolerancije. „Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.  Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.“

Na web stranici naše škole pronašli smo podatak da se prije nekoliko godina u našoj školi provodio projekt „Tolerancijom protiv nasilja“ .  U  tekstu o tom projektu navedeni su primjeri iz knjige „Tolearancija u svakidašnjem životu“ , autora Mirjane Krizmanić i Vladimira Kolesrića. Autori u knjizi  pojašnjavaju što bi se trebalo, a što se nikako ne bi  smjelo tolerirati.  Pročitajte primjere i primjenjujete ih u svakidašnjem životu!  /Veronika Poljak, 7.b;  ilustracija preuzeta od OŠ  Šijana /

Tolerantan treba biti  prema svojstvima koje ljudi imaju:

– od rođenja (npr. narodnost, često i vjerska pripadnost)

– koja su zadobili naslijeđem (npr. izgled, neki tjelesni nedostaci)

– koja su stekli odgojem (npr. neke prehrambene navike)

– koje su stekli učenjem (navike, običaji, rituali i sl.) ukoliko to što su tijekom života stekli i usvojili ne šteti drugim ljudima ili ne umanjuje kvalitetu života drugih ljudi

Tolerirati ne smijemo:

– nasilje (fizičko, psihičko)

– niti nikakve pojave i ljudska obilježja koja ugrožavaju druge ili im na bilo koji način štete (npr. ne treba biti snošljiv prema onima koji šire mržnju ugnjetavaju i maltretiraju druge ljude)

Must Read

Bio sam žrtva nasilnog srednjoškolca, ali samo u filmu

Robert Šok piše o dojmovima s bjelovarskog  Malog DOKUartu Mislim da smo snimili dobar film...

U ponedjeljak svečanost u povodu početka izgradnje vrtića

Gradi se vrtić za 60 djece Nakon što je proljetos započela gradnja dječjeg vrtića u Fodrovcu, ovih  dana...

Nasilje je česta tema malih filmaša

Na 57. Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece prikazano 89 filmova Da bi snimali dobre filmove važno je gledati...

Pjevali smo i plesali na kalničkom Danu škole

OŠ Kalnik jučer je obilježavala Dan škole, a naš zbor i plesna skupina nastupili su kao gosti na njihovoj priredbi. Tom smo prilikom, osim...

Najveća i najljepša močvara

Stručnjaci predviđaju da bi najveća močvara na svijetu mogla nestati za 50 godina Više od 40 posto ukupnog broja...