Home O nama Mali Rimljani u školu išli i vikendom

Mali Rimljani u školu išli i vikendom

Radionica

Ivana Ožanić Roguljić iz Instituta za arheologiju upoznala nas je sa školom iz doba starog Rima

Ozanic Roguljic radionica- 100316Jedan školski sat učenici petih razreda bili su mali Rimljani. Srećom da je to bilo samo jedan školski sat jer u doba starog Rima škole su pohađali samo dječaci, a u školu bi išli svaki dan u tjednu. Doduše i Rimljani su ipak imali praznike pa školu nisu morali pohađati baš sve dane u godini.

Vostane plocice-100316Naši petaši te su podatke doznali na radionici “Rimska škola” (11.3.) od Ivane Ožanić Roguljić, voditeljice projekta popularizacije znanosti pri zagrebačkom Institutu za arehologiju. Osim što im je pričala o običajima vezanim uz školovanje u doba starog Rima, Ožanić Roguljić je petašima pokazala kako su nekad Rimljani izrađivali tintu.

Tintom koju je voditeljica pripravila od čađe, arapske gume i octa petaši su kasnije pisali rimske poslovice. Imali su prilike pisati i po pločicama premazanim voskom. Na takvim voštanim pločicama Rimljani su pisali oštrim perima, tzv. stilusima. U pisanju po voštanim pločicama okušali su se i učenici prisutni na radionici.

Mali Rimljani 2Od voditeljice radionice doznali su i da se na takvim pločicama moglo pisati i više od 300 puta, a tek kad su se učenici usavršili u pisanju počinjali bi pisati na papirusu ili pergameni. Voditeljica im je ispričala i legendu o nastanku rimskih brojeva. Prema toj legendi za rimske brojke zaslužni su čuvari ovaca koji su prilikom ispaše crticama bilježili koliko imaju ovaca.

Rimske igracke-100316Na radionici su petaši vidjeli i rimske drvene igračke i saznali da su se djevojčice u doba starog Rima obrazovale kod kuće i to samo one iz bogatih obitelji. No, uglavnom su učile glazbu te vještine potrebne za dobro vođenje domaćinstva. Na kraju radionice neki su se učenici isprobali odjeću kakvu su nekad nosili mali Rimljani. /Mihaela Miklečić, 7.b; foto: M.M.; Darko Kožar/

Must Read

Ravnatelj Lučki: U školi bacamo hranu jer djeca imaju loše prehrambene navike

Ravnatelj Lučki poziva roditelje da razmisle treba li djeci davati džeparac za sendviče ako se hrane u školskoj kuhinji

U našoj školi baci se gotovo polovica obroka kuhanih za učenike

Puna kanta bačene hrane, prizor je kojeg gotovo svakodnevno možemo vidjeti pred našom školskom kuhinjom nakon završetka obroka u svakoj smjeni. Doznali...

Supertalent Matej Mateković može vrtjeti čak 33 koluta

Nakon nastupa u Supertalentu kolege iz škole mu više ne govore da je to hobi za djevojčice

Pravobraniteljici za djecu lani prijavljeno 1588 kršenja dječjih prava

Prema podacima MUP-a lani su registrirana 4 kaznena djela teškog ubojstva djeteta Uredu pravobraniteljice za djecu može...

„Drugi“ – projekt HRT-a o različitosti i toleranciji

Sedmaši o toleranciji učili na satu likovnog Pano na hodniku u našoj školi podsjeća nas da...