Plaćanjem autorima po broju slušanja pjesama bori se protiv ilegalnog skidanja glazbe
Spotify, aplikaciju za slušanje glazbe koja trenutno ima oko 320 milijuna aktivnih korisnika mjesečno, koristim i ja. Za Spotify sam doznala kad je došao kod nas u Hrvatsku, a kako funkcionira pokazala mi je starija sestrična.
U Hrvatsku je Spotify stigao sredinom srpnja ove godine i kako piše HRVATSKA DISKOGRAFSKA UDRUGA raduju mu se i hrvatski autori jer svoju glazbu mogu predstaviti publici širom svijeta. Dolazak Spotifya hrvatskim glazbenicima važan je i zato što Spotify plaća slušanje njihove glazbe. Plaća se po broju slušanja neke pjesme. Ne radi se o velikom iznosima, ali se tako staje na put ilegalnom skidanju glazbe i autorima omogućuje da žive od glazbe.

Spotify je Švedska tvrtka i osnovana je 2006. godine. U proteklih 14 godina imali su puno uspona i padova. Danas je to najpopularnija streaming apliakacija za slušanje glazbe u svijetu. Prisutni su u 92 zemlje u svijetu, a nude preko 50 milijuna pjesama.
Spotify imam instaliran na mobitelu. Sve što sam trebala jest napraviti korisnički račun i odmah sam mogla početi koristiti aplikaciju. Osobno koristim besplatnu opciju, ali postoji i premium opcija koja se plaća 6 eura mjesečno. Glavna razlika između te dvije opcije jest to što se u besplatnoj opciji glazba ne može slušati ako niste spojeni na internet i između pjesama ima reklama.

Aplikacija funkcionira na način da na početku trebate odabrati nekoliko glazbenika koje volite slušati, a onda će vam aplikacija sama predlagati novu glazbu prema onome što ste odabrali. Ono što mi se jako sviđa kod ove aplikacije je njena ponuda novih albuma s pjesmama različitih izvođača prilikom ulaska u aplikaciju. Osim pjesama moguće je i slušati razne podcaste.
Ovo je jedna od boljih aplikacija koje koristim i jako sam zadovoljna njome. Preporučujem je svima onima koji vole slušati glazbu i otkrivati nove izvođače. /Petra Kušec, 7.b; fotografije preuzete s internet/