Digitalni građanin je onaj tko se internetom služi etično i odgovorno
OŠ Horvati i OŠ Bukovac znatno su oštećene u potresu u ožujku. Roditelji učenika žele da njihova djeca pohađaju nastavu u primjerenim uvjetima te su u svibnju pokrenuli peticiju * za izgradnju novih škola. (* Peticija je predstavka, zahtjev kojim pojedinac ili neka skupina od nositelja državne vlasti (vladara, parlamenta, suda itd.) traži ostvarenje svojega prava ili želi zaštiti neki svoj interes.)

Za svoje peticije potpise nisu skupljali na gradskim trgovima već su ih napravili putem interneta. Njihove peticije imali smo prilike vidjeti na Erasmus+ radionici Digitalno građanstvo jer je naš zadatak bio pronaći aplikacije koje omogućuju izradu online peticija. Na radionici održanoj 4. studenog, čuli smo i za aplikaciju E-GRAĐANIN. Ta aplikacija pomaže svima koji se znaju služiti internetom da bez čekanja i obilaženja kancelarija dobiju npr. izvode iz matične knjige rođenih, vjenčanih i brojne druge dokumente.
To su samo neke od mogućosti interneta, koje nam svima mogu pomoći da se čuje i naš glas i da budemo aktivni građani. Da bismo zaslužili da nas se nazove digitalnim građanima trebamo se internetom koristiti odgovorno i etično. Trebamo znati šititi svojoju sigurnost i prava kao i prava drugih u digitalnom svijetu te se mogućnostima interneta služiti za unapređenje društva. I naravno stalno trebamo učiti o različitim mogućnostima interenta kao što smo to učili i na ovoj radionici. /Lorena Tremski, 7.b; foto: S. L./


