Home Povećalo Među 6 anektiranih zemalja, naši učenici internet najmanje koriste za učenje

Među 6 anektiranih zemalja, naši učenici internet najmanje koriste za učenje

Anketa je provedena u sklopu eTwinning projekta kojeg provodimo zajedno sa školama iz  Finske, Poljske, Portugala, Rumunjske i Španjolske

Učenici naše škole znatno manje koriste internet za učenje nego što to čine učenici iz škola u Finskoj, Poljskoj, Portugalu, Rumunjskoj i Španjolskoj. Rezultat je to ankete provedene u sklopu eTwinning projekta S.O.S. (Strengthen Online Security)  ili na hrvatskom “Jačanje online sigurnosti”. U našoj školi anketa je provedena u 5. a, 6. a, 7. a i 8. a, a anketirano  je ukupno 73 učenika.

Na pitanje na što najčešće koriste internet bilo je ponuđeno 16 mogućnosti, a učenici su trebali izabrati 4 stvari koje najčešće rade. Odgovori su uglavnom slični  i učenici gotovo svih partnerskih škola najviše koriste za igranje igrica, slušanje glazbe, gledanje filmova i komuniciranje putem društvenih mreža. Postoci se tek nešto malo razlikuju, ali kao što smo već napomenuli u uvodu prilično se razlikuju što se tiče korištenja interneta za učenje i školu. Tu su postotak jako razlikuje i naša je škola posljednja s 25% učenika koji su se izjasnili da internet koriste i za učenje. Najviše internet za učenje koriste Portugalci njih čak 56,4 posto. Slijede Poljaci s čak 42,9%. Finski učenici su na trećem mjestu s  41%. Četvrti su rumunjski učenici s 40,7%,  a peti Španjolci s 38,3 posto.

  Korištenje internet za učenje i školu
Finska 41 %
Hrvatska 25
Poljska 42,9
Portugal 56,4
Rumunska 40,7
Španjolska 38,3
   

Instagram najpopularnija društvene mreža

Za  potrebe ovog članka izvukli smo još i  podatke o 4 najpopularnije društvene mreže.  Sudeći prema odgovorima učenika Instagram je defitinitivno društvena mreža broj jedan. Jedino je još u Poljskoj Facebook  za oko 5% popularniji od Instagrama. Kod nas se Facebook još uvijek drži i koristi ga 62,9 %učenika za razliku od Portugala gdje ga koristi svega 2,8% učenika. Snapchat je također vrlo popularna mreža, a najmanje je koriste španjolski učenici, njih samo 29,7%. Whatsap se najmanje koristi u Poljskoj, samo 34,6 %  te kod nas 40%, dok znatno bolje stoji u svim ostalim zemljama, a najbolje u Finskoj gdje ga koristi čak 95,8% anketiranih učenika.

U idućem članku analizirat ćemo podatke vezane uz sigurnost na internetu. /Lea Harča, 7.b/

Korištenje društvenih mreža

  Facebook Instagram Snapchat Whatsap
Finska 21 % 92,7 % 94,5 % 95,8 %
Hrvatska 62,9 88,6 77,11 40
Poljska 83,3 78,2 66,7 34,6
Portugal 2,8 75 47,2 83,3
Rumunska 46,2 88,9 56,4 88,5
Španjolska 14,5 70,3 29,7 68,8

Must Read

Naša novinarka Amadea, počela se baviti i plesom

Dio svog slobodnog vremena, naša novinarka Amadea Bošnjak odnedavno provodi učeći plesati.  U plesnu školu Plesnog centra Ritam upisala se lani u...

Hodajući razredom s povezom na očima, shvatili smo kako je slijepim osobama

U projektu "Senzibilizacijom do integracije" učimo o toleranciji prema osobama s invaliditetom Nije jednostavno kretati se razredom...

Čak 8 naših sadašnjih i bivših učenika svira u čuvenom Tamburaškom orkestru GŠ Alberta Štrige

Križevački brand Igor Kudeljnjak voditelj orekstra: Naš uspjeh nisu samo prve nagrade već i to što je...

Članovi Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu – dječji glas bi se trebao više čuti

Putem Skype-a razgovarali smo s troje  zagrebačkih gimnazijalaca koji su nedavno svoje mišljenje o dječjim pravima  imali priliku iznijeti u Hrvatskom...

Poštarska ba(j)ka

Jedno od zanimanja koja se polako mijenjaju su i poštari Od lektire do...