Home Glavna tema Među 6 anektiranih zemalja, naši učenici internet najmanje koriste za učenje

Među 6 anektiranih zemalja, naši učenici internet najmanje koriste za učenje

Anketa je provedena u sklopu eTwinning projekta kojeg provodimo zajedno sa školama iz  Finske, Poljske, Portugala, Rumunjske i Španjolske

Učenici naše škole znatno manje koriste internet za učenje nego što to čine učenici iz škola u Finskoj, Poljskoj, Portugalu, Rumunjskoj i Španjolskoj. Rezultat je to ankete provedene u sklopu eTwinning projekta S.O.S. (Strengthen Online Security)  ili na hrvatskom “Jačanje online sigurnosti”. U našoj školi anketa je provedena u 5. a, 6. a, 7. a i 8. a, a anketirano  je ukupno 73 učenika.

Na pitanje na što najčešće koriste internet bilo je ponuđeno 16 mogućnosti, a učenici su trebali izabrati 4 stvari koje najčešće rade. Odgovori su uglavnom slični  i učenici gotovo svih partnerskih škola najviše koriste za igranje igrica, slušanje glazbe, gledanje filmova i komuniciranje putem društvenih mreža. Postoci se tek nešto malo razlikuju, ali kao što smo već napomenuli u uvodu prilično se razlikuju što se tiče korištenja interneta za učenje i školu. Tu su postotak jako razlikuje i naša je škola posljednja s 25% učenika koji su se izjasnili da internet koriste i za učenje. Najviše internet za učenje koriste Portugalci njih čak 56,4 posto. Slijede Poljaci s čak 42,9%. Finski učenici su na trećem mjestu s  41%. Četvrti su rumunjski učenici s 40,7%,  a peti Španjolci s 38,3 posto.

  Korištenje internet za učenje i školu
Finska 41 %
Hrvatska 25
Poljska 42,9
Portugal 56,4
Rumunska 40,7
Španjolska 38,3
   

Instagram najpopularnija društvene mreža

Za  potrebe ovog članka izvukli smo još i  podatke o 4 najpopularnije društvene mreže.  Sudeći prema odgovorima učenika Instagram je defitinitivno društvena mreža broj jedan. Jedino je još u Poljskoj Facebook  za oko 5% popularniji od Instagrama. Kod nas se Facebook još uvijek drži i koristi ga 62,9 %učenika za razliku od Portugala gdje ga koristi svega 2,8% učenika. Snapchat je također vrlo popularna mreža, a najmanje je koriste španjolski učenici, njih samo 29,7%. Whatsap se najmanje koristi u Poljskoj, samo 34,6 %  te kod nas 40%, dok znatno bolje stoji u svim ostalim zemljama, a najbolje u Finskoj gdje ga koristi čak 95,8% anketiranih učenika.

U idućem članku analizirat ćemo podatke vezane uz sigurnost na internetu. /Lea Harča, 7.b/

Korištenje društvenih mreža

  Facebook Instagram Snapchat Whatsap
Finska 21 % 92,7 % 94,5 % 95,8 %
Hrvatska 62,9 88,6 77,11 40
Poljska 83,3 78,2 66,7 34,6
Portugal 2,8 75 47,2 83,3
Rumunska 46,2 88,9 56,4 88,5
Španjolska 14,5 70,3 29,7 68,8

Mladi sve više vremena provode s medijima, pogotovo novim medijima, a mnogi se ne znaju kritički odnositi prema sadržajima koje konzumiraju i ne znaju kako mediji funkcioniraju. Zato smo odlučili da mediji budu naša glavna tema. Ove školske godine, o medijima i njihovim zakonitostima i odnosu mladih prema medijima, pišemo više nego prije i zbog našeg Erasmus+ KA 229 projekta “Mali novinari danas, odgovorni digitalni građani sutra”.

Must Read