Home Gost urednik Naša je škola proslavila Dan sv. Save

Naša je škola proslavila Dan sv. Save

Poznati prosvjetitelj, Sveti Sava (1174. – 1236.), bio je srpski knez i pravoslavni redovnik, prvi nadbiskup autokefalne srpske crkve, utemeljitelj srpskog prava i diplomat. Sava, rođen kao Rastko, bio je najmlađi sin srpskog velikog kneza Stefana Nemanje, ali nije želio ostati na dvoru svog oca i postati vladar. Otišao je na Atos, gdje je postao redovnik s imenom Sava. Na Atosu je osnovao samostan Hilandar, koji je postao jedno od najvažnijih kulturnih i vjerskih središta srpskog naroda.


Patrijarhat u egzilu u Nici postavio ga je 1219. za prvog srpskog biskupa. Iste godine  Sava je napisao najstariji poznati ustav Srbije, čime je osigurao potpunu neovisnost Srbije i vjersku i političku. Sava se smatra začetnikom srpske srednjovjekovne književnosti. Smatra se  i jednom od najvažnijih ličnosti srpske povijesti. Posvećena mu je crkva Svetog Save u Beogradu, a sagrađena je tamo gdje su Osmanlije spalili njegove ostatke 1594. Crkva Sv. Save jedna je od najvećih na svijetu. Sveti Sava je zaštitnik Srbije, Srba i srpskog obrazovanja i zato sve škole u Srbiji, 27. siječnja, svake godine slave  Dan Svetog Save.

Naši učenici su 27. siječnja u Centru za kulturu Ćićevac pripremili i izveli predstavu u čast Svetog Save. Školski zbor otvorio je nastup čuvenom himnom Svetom Savi, a kasnije je zbor otpjevao još nekoliko pjesama posvećenih ovom svecu. Skupina učenika osmih razreda izvela je predstavu o životu malenog Rastka s njegovom obitelji na dvoru. Naša učenica Jovana Janev recitirala je poznatu pjesmu o Svetom Savi. Zatim su naši učenici trećih razreda izveli predstavu i nacionalni ples nazvan „kolo“. Nakon predstave slavlje se nastavilo u našoj školi „Dositej Obradović“. U školi je podijeljen vjerski slavljenički kruh (na srpskom se naziva kolač). Priredbi su prisustvovali  svi zaposlenici, predstavnici općine i svećenik crkve  u Ćićevacu. Naša crkva također nosi ime našeg zaštitnika – sv. Save.

Pločnik, malo selo u našoj općini i njihova seoska škola od samo deset učenika također je ovaj dan proslavila na lijep i svečan način.  Njihova priredba  započelo je i himnom Svetom Savi. Nakon toga učenici recitirali i glumili u predstavi te su nagrađeni velikim pljeskom. Poslije priredbe, majke učenika poslužile su razne poslastice. Svećenik je izrekao molitvu i izrezao kolač. Na kraju su okupljeni   izabrali obitelj koja će sljedeće godine biti glavni domaćin školskog slavlja.

Sv. Savu, jednog od najvećih svetaca naše zemlje, ponovno ćemo slaviti 27. siječnja iduće godine.

Autori: Aleksandra Jeremic i Mina Stojanovic

Originalni članak objavljen je u školskom digitalnom listu djackaiskra

Must Read

Naša novinarka Amadea, počela se baviti i plesom

Dio svog slobodnog vremena, naša novinarka Amadea Bošnjak odnedavno provodi učeći plesati.  U plesnu školu Plesnog centra Ritam upisala se lani u...

Hodajući razredom s povezom na očima, shvatili smo kako je slijepim osobama

U projektu "Senzibilizacijom do integracije" učimo o toleranciji prema osobama s invaliditetom Nije jednostavno kretati se razredom...

Čak 8 naših sadašnjih i bivših učenika svira u čuvenom Tamburaškom orkestru GŠ Alberta Štrige

Križevački brand Igor Kudeljnjak voditelj orekstra: Naš uspjeh nisu samo prve nagrade već i to što je...

Članovi Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu – dječji glas bi se trebao više čuti

Putem Skype-a razgovarali smo s troje  zagrebačkih gimnazijalaca koji su nedavno svoje mišljenje o dječjim pravima  imali priliku iznijeti u Hrvatskom...

Poštarska ba(j)ka

Jedno od zanimanja koja se polako mijenjaju su i poštari Od lektire do...