Home Eko Međimurska općina Belica prikupi 20 puta više otpada za recikliranje od nas

Međimurska općina Belica prikupi 20 puta više otpada za recikliranje od nas

Iz Komunalnog poduzeća upozoravaju da naši stanovnici vrlo često bacaju miješani komunalni otpad u kontejnere namijenjene za papir, staklo ili plastiku

Umjesto da napredujemo, na području odvojenog prikupljanja otpada u Svetom Petru Orehovcu situacija je gotovo u svim elementima lošija nego prošle godine. Prema podacima iz Izvješća o gospodarenju otpadom za našu Općinu za 2018., papira i kartona prikupljeno je svega 2,56 t (oznaka za tonu, 1 tona= 1000 kilograma). To je  52% manje nego 2017. kad je prikupljeno 4,95 t.  

Zeleni otok u naselju Sveti Petar Orehovec – u blizini Vatrogasnog doma

Manje je prikupljeno i plastike. Svega 800 kg, što je oko 30 posto manje nego lani kad je prikupljeno 1,13 t. Stakla je prikupljeno 3,96 t što je 27 % manje nego lani. Jedino je više prikupljeno tekstila i to gotovo 14 puta više. Tekstila je  lani je prikupljeno 8,9 t, a godinu prije samo 640 kg. Upravo zbog tekstila ukupna količina prikupljenog otpada povećala se s 12,38 na 16,93 t.

Rasla je i količina ukupno prikupljenog miješanog komunalnog otpada. Takvog je otpada prikupljeno 490,36 t, što je 13,9 % više nego lani kad je prikupljeno 430,74 t. Kad se usporede podaci ispada da smo  prikupili samo 3,34 % otpada pogodnog za recikliranje.

Sve naše susjedne općine bolje su od nas.  U Izvješću o odvojenom sakupljanju otpada Ministarstva zaštite okoliša za 2018. godinu,  piše da je Kalnik je odvojeno prikupio 4,36 % otpada, Gornja Rijeka 10,53%, a Sveti Ivan Žabno 11,20 %. U našoj Županiji, od nas manje odvojeno prikupljanju 4 općine, a najlošija je Općina Drnje sa samo 1,32% odvojeno prikupljenog otpada.

Rekorder u Hrvatskoj je općina Belica iz Međimurske županije. Oni odvojeno prikupe čak 69,7 % otpada što je više od 20 puta od nas. U Koprivnici se odvojeno prikupi 42,46 % otpada, a u Križevcima 23.16 %.

Prema planu gospodarenja otpadom Hrvatska se obvezala do 2020. godine dostići stopu od 50 % odvojeno prikupljenog otpada, a do kraja 2022. čak 60 posto. U spomenutom Izvješću Ministarstva zaštite okoliša piše da je prošle godine prosjek za cijelu Hrvatsku samo 10,76 %.

Za komentar podataka o odvojenom prikupljanju otpada na području naše Općine pitali smo Dijanu Mijač Dretar, voditeljicu sustava kvalitete i zaštite okoliša Komunalnog poduzeća Križevci. Ona nam je rekla da očekuje da će podaci za ovu godinu biti bolji jer  je  ove godine je započelo odvojeno prikupljanje otpada u domaćinstvima. Do sad se odvojeno moglo prikupljati samo u zelenim otocima. Oni su po našim naseljima postavljeni 2015.  No, Mijač Dretar ističe da je problem što stanovnici vrlo često u zelene otoke odlažu miješani komunalni otpad, a ne ono za što je određeni kontejner namijenjen. Podsjetila je i da je na svakom kontejneru označeno za koji je otpad namijenjen. /Nela Šantatić, 6. a; foto: N. Š. /

Must Read

Što djeca kažu o lažnim vijestima

Istraživanje je u  travnju provela organizacija Save the Children Romania Globalna pandemija uzrokovana novim virusom Covid 19 dovela...

Na rastanku četvrtaša i učiteljice Marine Golec bilo i suza

Bilo je svakakvih situacija u ove protekle 4 godine, ali zapamtite da vas sve volim i da vam želim sve najbolje. Želim...

Ovogodišnja generacija osmaša ipak održala tradiciju i tiskala majice

Unatoč posve drugačijoj školskoj godini od ostalih, neke tradicije ipak su se održale. Nakon nedavnog susreta zbog upisa, danas zadnjeg dana nastave...

Facebook zna sve o vama

Facebook zna sve o vama Na primjeru kampanje za  videoigru, Watch Dogs, nenamjerno je otkriveno u kojoj su mjeri...

Četvrtaši učili o moći slike

Radionicu su pripremili naši Erasmus+ partneri iz Rumunjske Slavna influencerica Kylie Jenner, na fotografiji na kojoj je slučajno...