Home Predstavljamo Zbog vrijeđanja na internetu moguće je obratiti se hrvatskoj policiji putem...

Zbog vrijeđanja na internetu moguće je obratiti se hrvatskoj policiji putem aplikacije RED BUTTON

Samo 11 posto mladih potražilo je pomoć druge osobe nakon što su bili izloženi uznemirujućem sadržaju na internetu

Internet je sjajan izum koji povezuje svijet, ali nažalost omogućava i različite neprimjerene sadržaje i na njemu je i mnogo onih sklonih vrijeđanju i zastrašivanju drugih. Prema istraživanju o sigurnosti djece i mladih provedenog u Hrvatskoj  u sklopu međunarodnog projekta EU KIDS više od pola djece u dobi od 9 do 17 godina primilo je povređujuću ili neprimjerenu poruku. Podaci se odnose na 2017. kad je spomenuto istraživanje provedeno na uzorku od 1017 djece i njihovih roditelja i skrbnika.

Rezultati istraživanja pokazali su i da je više od 1/10 djece u dobi od 9 do 17 godina bilo zastrašivano na internetu tijekom te godine. Utvrđeno je i da trećina mladih od 9 do 17 godina komunicira putem interneta s osobama koje ne poznaje, te da se svaki četvrti tinejdžer u dobi od 15 do 17 godina susreo s osobom koju je upoznao na internetu. Zabrinjavajući je podatak da je svega 11 posto mladih potražilo pomoć druge osobe nakon što su bili izloženi uznemirujućem sadržaju.

Sve ove podatke mi smo pronašli na internetu, a na interentu smo pronašli i kome se mogu obratiti oni koji su bili izloženi vrijeđanju i zastrašivanju putem interneta. Aplikacija koja može pomoći zove se RED BUTTON. To je aplikacija Minstarstva unutarnjih poslova (policije). Putem te aplikacije svi oni koji su doživjeli neku neprimjerenu situaciju na internetu to mogu prijaviti policiji. Prijaviti se mogu i različiti drugi oblici iskorištavanja ili zlostavljanja djece.

Aplikacija je dostupna na poveznici https://redbutton.mup.hr/ . U uputama za korištenje aplikacije navedeno je i da se  u hitnim slučajevima treba policiji obratiti na telefon 192. /Lea Harča, 7.b; ilustracije preuzete s interneta/

Must Read

Ravnatelj Lučki: U školi bacamo hranu jer djeca imaju loše prehrambene navike

Ravnatelj Lučki poziva roditelje da razmisle treba li djeci davati džeparac za sendviče ako se hrane u školskoj kuhinji

U našoj školi baci se gotovo polovica obroka kuhanih za učenike

Puna kanta bačene hrane, prizor je kojeg gotovo svakodnevno možemo vidjeti pred našom školskom kuhinjom nakon završetka obroka u svakoj smjeni. Doznali...

Supertalent Matej Mateković može vrtjeti čak 33 koluta

Nakon nastupa u Supertalentu kolege iz škole mu više ne govore da je to hobi za djevojčice

Pravobraniteljici za djecu lani prijavljeno 1588 kršenja dječjih prava

Prema podacima MUP-a lani su registrirana 4 kaznena djela teškog ubojstva djeteta Uredu pravobraniteljice za djecu može...

„Drugi“ – projekt HRT-a o različitosti i toleranciji

Sedmaši o toleranciji učili na satu likovnog Pano na hodniku u našoj školi podsjeća nas da...