Home Eko Rogata žaba moćni je lovac zbog super brzog i ljepljivog jezika

Rogata žaba moćni je lovac zbog super brzog i ljepljivog jezika

Izgleda poput lista i veliki je proždrljivac

Nedavno smo u ovoj rubrici pisali o močvarama. Tu  temu još nismo iscrpili te nastavljamo s močvarnim životinjama. Ovaj puta na redu je amazonska rogata žaba koja živi u slatkovodnim močvarama Amazone, Kolumbije i Brazila.

Rogata žaba uglavnom je smeđe boje. Dugačka je oko 8 cm, a osobita je po svojim izbočinama iznad očiju koje djeluju poput rogova. Ima i izbočine na leđima i to joj pomaže da izgleda poput lista. Grabežljivici je zato teško uočavaju, a njoj njen izgled pomaže da se prikrije u lišću i čeka plijen: insekte, glodavce, zmije, guštere pa čak i manje ptice.

Poznata je kao vrlo pohlepna životinja, a zanimljivo je da može progutati plijen velik gotovo kao ona sama.  U tome joj pomaže njen vrlo ljepljivi jezik koji funkcionira kao ljepljiva traka. Jezik joj je i vrlo brz, a izbacivanje njenog jezika mjeri se u milisekundama.

Prema pisanju nationalgeographic.rs  moći hvatanja plijena rogate žabe istraživali su znanstvenici Thomas Kleinteich i Stanislav Gorb sa Sveučilišta Kiel (grad u sjevernoj Njemčakoj). Oni su utvrdili da je ljepljiva snaga jezika rogate žabe u prosjeku 1,4 puta veća o težine njena tijela. Kad bi to željeli usporediti s ljudima, to bi bilo kao da „osoba od 80 kilograma podigne osobu od 112 kilograma, samo pomoću svog jezika“. /Amadea Bošnjak, 5.a; fotografije preuzete s interenta/

Must Read

Ravnatelj Lučki: U školi bacamo hranu jer djeca imaju loše prehrambene navike

Ravnatelj Lučki poziva roditelje da razmisle treba li djeci davati džeparac za sendviče ako se hrane u školskoj kuhinji

U našoj školi baci se gotovo polovica obroka kuhanih za učenike

Puna kanta bačene hrane, prizor je kojeg gotovo svakodnevno možemo vidjeti pred našom školskom kuhinjom nakon završetka obroka u svakoj smjeni. Doznali...

Supertalent Matej Mateković može vrtjeti čak 33 koluta

Nakon nastupa u Supertalentu kolege iz škole mu više ne govore da je to hobi za djevojčice

Pravobraniteljici za djecu lani prijavljeno 1588 kršenja dječjih prava

Prema podacima MUP-a lani su registrirana 4 kaznena djela teškog ubojstva djeteta Uredu pravobraniteljice za djecu može...

„Drugi“ – projekt HRT-a o različitosti i toleranciji

Sedmaši o toleranciji učili na satu likovnog Pano na hodniku u našoj školi podsjeća nas da...