Home Eko Najveća i najljepša močvara

Najveća i najljepša močvara

Stručnjaci predviđaju da bi najveća močvara na svijetu mogla nestati za 50 godina

Više od 40 posto ukupnog broja vrsta biljaka i životinja nalazi se u močvarnim staništima zato su močvare vrlo važne za održavanje biološke raznolikosti. No, one su postale sve ugroženije jer ih ljudi  sve više isušuju kako bi ih pretvorili u obradive površine.

Takav je slučaj i s najvećom močvarom na svijetu, koja se, kako piše Wikipedija,  prostire na površini između 140.000 do 195.000 km².  Ona se zove Patanal i nalazi se u čak  tri države u Južnoj Americi: Brazilu (najveći dio – 62%) , Boliviji i Paragvaju.

Prizor iz močvare Patanal

Prema pisanju dnevnika.hr, stručnjaci tvrde da bi močvara Patanal mogla nestati za 50tak godina ukoliko je ljudi nastave ugrožavati sadašnjim tempom.  Stručnjaci su izračunali da se površina ove močvare svake godine smanji za 2,3 % i to   zbog pretjerane sječe šuma, razvoja poljoprivrede i nekontroliranog turizma.

Močvara Patanal stanište je za čak 650 vrsta ptica, 400 vrsta riba, 480 vrsta reptila i 80 vrsta sisavaca.

Močvara koja  također pobuđuje izuzetan interes znanstvenika, ali i turista je  i za koju kažu da je najljepša na svijetu zove se Panjin . Ta se močvara nalazi na sjeveroistoku Kine na ušću rijeke Shungtaizi, a neki je zovu i crvena plaža.  Tako je zovu jer svake jeseni pocrveni kad u njoj cvate jednogodišnja biljka juričica.

Prizor iz močvare Panjin

Na području močvare Panjin, koja ima veliki udio soli što odgovara biljki juričici, živi i više od 260 vrsta ptica i 399 vrsta dugih životinja. /Amadea Bošnjak, 5.a; foto: preuzeto s interenta/

Must Read

Ravnatelj Lučki: U školi bacamo hranu jer djeca imaju loše prehrambene navike

Ravnatelj Lučki poziva roditelje da razmisle treba li djeci davati džeparac za sendviče ako se hrane u školskoj kuhinji

U našoj školi baci se gotovo polovica obroka kuhanih za učenike

Puna kanta bačene hrane, prizor je kojeg gotovo svakodnevno možemo vidjeti pred našom školskom kuhinjom nakon završetka obroka u svakoj smjeni. Doznali...

Supertalent Matej Mateković može vrtjeti čak 33 koluta

Nakon nastupa u Supertalentu kolege iz škole mu više ne govore da je to hobi za djevojčice

Pravobraniteljici za djecu lani prijavljeno 1588 kršenja dječjih prava

Prema podacima MUP-a lani su registrirana 4 kaznena djela teškog ubojstva djeteta Uredu pravobraniteljice za djecu može...

„Drugi“ – projekt HRT-a o različitosti i toleranciji

Sedmaši o toleranciji učili na satu likovnog Pano na hodniku u našoj školi podsjeća nas da...