Home RiV Djeca ne bi trebala glumiti odrasle

Djeca ne bi trebala glumiti odrasle

Smotra hrvatskoga školskoga filma u Velikoj Gorici

Jedna od najvećih grešaka u dječjim filmovima je kad djeca glume odrasle. To sam doznao na razgovoru s autorima filmova na Smoti hrvatskoga školskoga filma održanoj u Velikoj Gorici od 25. do 27. rujna.  S nama su razgovarali članovi prosudbenog povjerenstva filmolog Krešimir Mikić, redatelj Neven Hitrec i montažer Slaven Zečević. Puno su nam pričali i o potrebi strpljivosti prilikom montaže, a upozorili su nas da nastojimo svoje filmove gledati na velikom platnu kad ih izmontiramo. Tako se bolje vide greške nego kad film gledamo na računalu, a bolje se i ocijeni trajanje filma.

Članovi prosudbenog povjerenstva upozorili su nas i na probleme sa zvukom. No, nisu samo kritizirali naše filmove već su ih i hvalili rekavši da su naši filmovi iz godine u godinu sve bolji. I meni se svidjela većina od prikazanih 50 filmova koje smo pogledali u dva dana, a osobito film o dječaku oboljelih od bolesti staklenih kostiju OŠ Strahoninec. Vrlo zanimljiv bio je  i film o snimanju filma “Dopunska nastava”. Taj film redatelja Ivana Gorana Viteza sniman u OŠ Marije Jurić Zagorke u Zagrebu, a članovi Zagorkine školske filmske grupe ZAG  snimali su kako nastaje film “Dopunska nastava”. O tome su im u filmu pričali poznati glumci, redatelj i snimatelj filma te ostali  članovi filmske ekipe.

Voditelj Smotre Srećko Listeš , Luka Šok i Karlo Aleksić

Od srednjoškolskih filmova najviše mi se svidio animirani film “Domska ljubav”, Učeničkog doma Tehničke škole, Zagreb.  Karlo Aleksić i ja predstavljali smo naš film “Kad si gladan, nisi svoj” kojeg smo snimali Patrik Benčak i ja. Bilo je to moje prvo snimateljsko iskustvo i pamtim ga po problemu sa stativom koji je stalno klizio.

Smotru u Velikoj Gorici pamtit ću i po novim prijateljstvima, ali i lijepom novom hotelu u kojem smo bili smješteni. /Luka Šok, 7.a; foto: Nataša Jakob; Stojanka Lesički/

Prosudbeno povjerenstvo: Krešimir Mikić, Neven Hitrec i Slaven Zečević

Must Read

Ravnatelj Lučki: U školi bacamo hranu jer djeca imaju loše prehrambene navike

Ravnatelj Lučki poziva roditelje da razmisle treba li djeci davati džeparac za sendviče ako se hrane u školskoj kuhinji

U našoj školi baci se gotovo polovica obroka kuhanih za učenike

Puna kanta bačene hrane, prizor je kojeg gotovo svakodnevno možemo vidjeti pred našom školskom kuhinjom nakon završetka obroka u svakoj smjeni. Doznali...

Supertalent Matej Mateković može vrtjeti čak 33 koluta

Nakon nastupa u Supertalentu kolege iz škole mu više ne govore da je to hobi za djevojčice

Pravobraniteljici za djecu lani prijavljeno 1588 kršenja dječjih prava

Prema podacima MUP-a lani su registrirana 4 kaznena djela teškog ubojstva djeteta Uredu pravobraniteljice za djecu može...

„Drugi“ – projekt HRT-a o različitosti i toleranciji

Sedmaši o toleranciji učili na satu likovnog Pano na hodniku u našoj školi podsjeća nas da...