Skip to Content

Našem Erasmus projektu osigurana potpora od 105.915 €

 „Small step for film, a big one for European citizenship“

NAŠEM ERASMUS+ PROJEKTU OSIGURANA POTPORA OD 105.915  €

Partneri su nam škole iz Italije, Poljske i Španjolske, a blog projekta  je na web adresi https://smallstepforafilm.wordpress.com

Našoj je školi odobren projekt strateške suradnje, tzv. K2, sa školama iz Italije, Poljske i Španjolske za kojeg je iz EU programa Erasmus+ osigurana financijska potpora u iznosu od  105.915  €Koordinator projekta kojeg smo nazvali „Smal step for film, a big one for European citizenship“ je naša škola jer smo osmislili projektnu ideju i okupili partnere. Zato  našoj školi pripada najveća financijska potpora tj. 30.305 € jer mi kao koordinatori projekta za provođenje projekta dobivamo  500 € mjesečno. Našim partnerima pripada po 250 eura mjesečno, a izjednačeni smo u potporama za putne i životne troškove za vrijeme mobilnosti.

Projekt će trajati dvije godine, a počinje od rujna. Kao što kaže  ime projekta, u fokusu našeg projekta je film i to onaj koji nastaje u školskim filmskim grupama. Cilj je projekta povećati vidljivost školskog filma i to kroz korištenje učeničkih filmova u medijskom i građanskom odgoju. Zato smo s partnerima dogovorili da tijekom projekta snimamo filmove na teme iz građanskog odgoja. Uz nastale filmove jedan od najvažnijih rezultata projekta bit će repozitorij s filmovima na teme iz građanskog odgoja. Za filmove postavljene  na repozitorij osmislit ćemo i radionice koje mogu poslužiti nastavnicima za provođenje građanskog odgoja. Repozitorij će biti međunarodni jer će svaki od partnera doprinijeti s filmovima  učenika iz svojih zemalja, a svi će filmovi imati engleske titlove.

Rezultat našeg projekta bit će i festival filmova s temama iz građanskog odgoja, a planirano je da se festival održi u svibnju 2019. kod naših talijanskih partnera u mjestu Capurso (gradić na jugu Italije u blizini Barija). Tijekom provođenja projekta šestoro učenika i dva učitelja pratitelja ići će na petodnevnu razmjenu u Poljsku (rujan 2018.), u Španjolsku (siječanj 2019.), a  prva razmjena održat će se kod nas u Hrvatskoj  u ožujku 2018. Kod nas će se krajem rujna  održati i prvi dvodnevni sastanak koordinatora projekta i to u Sisku u vrijeme trajanja Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, dok je drugi sastanak koordinatora projekta planiran za ožujak 2019. a održat će se u Poljskoj.

Napiši esej i putuj u partnerske zemlje 

Sve partnerske škole će školske filmove svojim učenicima, ali i školama u okolici, predstaviti kroz aktivnost „Vrijeme je za školski film“. Predviđene  su i filmske radionice kako bi veći broj učenika osposobili za proizvodnju kratkih igranih i dokumentarnih filmova. Neke od radionica (npr. snimanje i montaža) vodit će profesionalci.

Projektnom idejom  predviđeno je da  na mobilnostima iz naše škole sudjeluje ukupno 24 učenika (računajući i mobilnost u Hrvatskoj)  te da se zainteresirani učenici odaberu prema kriteriju znanja engleskog jezika. Jednako važni kriteriji bit će interes za aktivan rad u filmskoj grupi i kratko motivacijsko pismo  u kojem učenici moraju napisati zašto su zainteresirani sudjelovati u ovom projektu. Više o pravilima za pisanje motivacijskog pisma pogledajte na blogu projekta na poveznici  https://smallstepforafilm.wordpress.com/2017/08/29/guidelines-for-writing-motivation-letter/

Zainteresirani učenici o rezultatima odabira bit će obaviješteni dva mjeseca prije polaska na svaku od razmjena. Za odabir učenika zadužen je projektni tim našeg Erasmus+ projekta. /S.L., koordinatorica projekta/